Co to może być i jakie badania powinnam wykonać?

Witam, mam 22 lata i od kilku lat bardzo dokucza mi jeden problem. Po przespaniu 7/8 a nawet 10 godzin czuję się tak niewyspana, że nachodzą mnie okropne myśli, a jedyna czynność na jaką mam ochotę to powrót do łóżka. Po obudzeniu się, jestem bardziej niewyspana niż przed położeniem się spać. Taki stan trwa ok 30min-1h. Czasami z niewyspania jest mi również niedobrze. Aby się wyspać potrzebuje 12 godzin snu, dodatkowo odczuwam bardzo duże łaknienie na słodycze. Codziennie muszę zjeść przynajmniej 1 batonika, bo inaczej będę jeść i jeść aż w końcu zjem coś słodkiego. Co więcej, wypadają mi włosy, a także 2 w ciągu dnia nie mam ochoty na nic. Czuję się wiecznie ospała. Po skończeniu pracy jedyne na co mam ochotę to sen. Proszę o radę, co to może być i jakie badania powinnam wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Objawy, o których Pani pisze mogą być bardzo uciążliwe i znacznie obniżać dyskomfort życia. Przewlekłe zmęczenie i senność na pewno utrudniają normalne funkcjonowanie i obniżają wydajność pracy.

Takie dolegliwości mogłyby świadczyć o wielu schorzeniach, gdzie tylko właściwa diagnostyka jest w stanie wykluczyć lub potwierdzić występowanie konkretnej choroby.

Ze względu na odległość, trudno ocenić dokładnie stan Pani zdrowia. Proponujemy, więc wizytę u lekarza internisty, który wskaże, które badania warto by było wykonać w Pani przypadku.

Na pewno przydatne było by wykonanie diagnostyki w kierunku chorób metabolicznych, jak: cukrzyca, insulinooporność oraz choroby tarczycy. Warto by było przeprowadzić badania takie jak: pełna morfologia, CRP, analiza moczu, określenie poziomu prób wątrobowych, kreatyniny, kwasu moczowego, żelaza, ferrytyny, sodu, potasu, TSH, Ft3, Ft4, insuliny oraz glukozy w surowicy krwi. Mając taki obraz badań, można by już wyeliminować wiele chorób lub pomyśleć o dalszej diagnostyce.

Życzymy lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-badania-profilaktyczne-warto-wykonywac

https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.