Jakie badania powinnam jeszcze wykonać w związku z tymi objawami?

Dzień dobry, Chciałam zapytać się jakie wykonać badania do jakiego lekarza iść. Miałam zdiagnozowaną nadczynność tarczycy (TSH było mniej niż 0,05), miałam podany jod. Aktualnie mam niedoczynność tarczycy, przyjmuję leki E… dawka 112. Dodatkowo biorę ConCor 5 (pół tabletki) i Betaserc 24 (2 razy dziennie – uszkodzony błędnik). Ostatnio czuję się słabo, ciągle zmęczona, mam zawroty głowy, dodatkowo puchnę w ciągu dnia (głównie na twarzy), strasznie często oddaje mocz w dużych ilościach (również od ok. roku) w badaniu moczu miałam ślad białka a w podstawowych badaniach CRP podwyższone (rok temu również miałam) nieznacznie podwyższoną prolaktynę 28 (norma do 23), rok temu ANA dodatnie, ale nie było podstaw do rozpoznania konkretnej choroby tkanki łącznej typu toczeń (oprócz ANA mam objawy Opis MRI przysadki: Przysadka nieco powiększona, jakkolwiek jej wysokość wynosi jedynie 7 mm, nieznacznie wystaje ponad poziom przepony siodła z dyskretnym przemieszczeniem lejka na stronę lewą. Po podaniu gadolinu widoczne nieco niejednorodne wzmocnienie, bez uchwytnych zmian ogniskowych. Struktury okołosiodłowe, w tym skrzyżowanie nerwów wzrokowych - bez uchwytnej patologii.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że występują u Pani takie uciążliwe dolegliwości, które na pewno obniżają komfort życia oraz zaburzają codzienne funkcjonowanie.

Trudno jest jednoznacznie określić, co mogłoby być przyczyną takiego stanu zdrowia. Na pewno przedstawione objawy mogłyby wskazywać na wiele przypadłości, wymagających konkretnego leczenia.

Istotnym jest, aby być pod kontrolą lekarza specjalisty, głównie z zakresu reumatologii i endokrynologii. Natomiast w odniesieniu do przeciwciał przeciwjądrowych ANA, można rozważyć rozszerzenie diagnostyki o dokładniejszy test Immunoblot, który wskazałby ewentualne autoimmunologiczne systemy narządowe chorób tkanki łącznej. Bardzo często wiele chorób nie daje na początki większych objawów, ale obecność poszczególnych przeciwciał może wskazywać na daną przypadłość. Choroby o podłożu autoimmunologicznym mogą objawiać się ogólnym osłabieniem, bólami mięśni, stawów i kości, problemami skórnymi, czy miejscowymi obrzękami.

Z dalszej diagnostyki można by dodatkowo wykonać USG jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej, poziom prób nerkowych oraz wątrobowych w surowicy krwi.

Zalecamy Pani konsultację u lekarza reumatologa oraz endokrynologa. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym pomoże wskazać przyczynę takiego stanu i zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-autoimmunologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.