Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co to za rodzaj guza?

Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu co to za guz? Moja siostra ma 52 lata, miała operację jelita, rozpoznanie: Adenocarcinoma villosumG2 invasivum coli; proces penetruje całą grubość błony śluzowej, podśluzowej oraz mięśniowej i nacieka tkankę tłuszczową okołojelitową; proces nie perforuje otrzewnej trzewnej TNM - T3. Bardzo proszę o pomoc - dziękuję.
ponad rok temu

Nadekspresja HER2

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Tłumaczenie rozpoznania brzmi: Rak gruczołowy kosmkowy inwazyjny o stopniu złośliwości G2 (średni stopień złośliwości, w skali od G1 do G3, im wyższe G, tym rak bardziej agresywny).

TNM to skala służąca do oceny stopnia zaawansowania nowotworu. T - oznacza wielkość guza, N - stan tzw. miejscowych węzłów chłonnych oraz M - obecność przerzutów odległych (do narządów typu wątroba, płuca itp).

T3 oznacza to, co określono w badaniu histopatologicznym, czyli, że proces nowotworowy penetruje całą grubość błony śluzowej, podśluzowej oraz mięśniowej jelita i nacieka tkankę tłuszczową okołojelitową.

Aby określić dokładnie stopień zaawansowania raka (od I do IV), konieczna jest - oprócz znajomości parametru T ze skali TNM - znajomość N i M. Najprawdopodobniej u Siostry konieczna będzie pooperacyjna chemioterapia lub/i radioterapia.

Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy