Co znaczą struktury kostne bez cech obrzęku szpiku?

Bardzo,o proszę o wytłumaczenie badania Wynik badania: Zniesiona lordoza lędźwiowa, niewielkie lewowypukłe odgięcie kręgosłupa. Wysokość trzonów kręgowych w normie. Drobne osteofityczne zaostrzenia krawędzi trzonów. W trzonach L4,L5 w sąsiedztwie płytek granicznych niewielkie zmiany zwyrodnieniowe Modic 2. Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych L4/L5, L5/S1 w postaci ich odwodnienia, obniżenie wysokości krążka L5/S1. - Na poziomie L5/S1 duża dokanałowa centralno-prawoboczna protruzja krążka wpukla się do kanału kręgowego na ok. 8mm, uciska worek oponowy, wypełnia prawy zachyłek boczny z uciskiem korzenia S1, istotnie zwęża też lewy zachyłek boczny i najpewniej drażni także lewy korzeń S1. - Na poziomie L4/L5 niewielka centralna i obuboczna wypuklina krążka wpukla się do kanału na ok. 3mm, modeluje worek oponowy, spłyca zachyłki boczne i nieznacznie wpukla się do otworów m/kręgowych, bez ucisku korzeni nerwowych w pozycji badania. W tylnej części krążka L4/L5 niewielka strefa podwyższonego sygnału w obrazach T2- sugeruje uszkodzenie pierścienia włóknistego. - Na poziomie L3/L4 niewielka szerokopodstawna obuboczna wypuklina krążka dyskretnie modeluje worek oponowy, bez wpływu na struktury nerwowe. Na pozostałych poziomach bez wypuklin krążków, kanał kręgowy szerokości w normie, otwory międzykręgowe wolne. Stożek rdzenia na wysokości Th11, nieuciśnięty, bez zmian ogniskowych. Struktury kostne bez cech obrzęku szpiku.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna jest łączna ocena bezpośredniego badania lekarskiego z powyższym badaniem. wskazana konsultacja neurochirurgiczna.