Co znaczy lęk połączony z buzowaniem krwi w całym ciele?

Moim problemem jest to, że co kilka dni zaraz po przebudzeniu czuję jakby lęk połączony z buzowaniem krwi w całym ciele i wirowaniem w głowie. Częściej to występuje po drzemkach 15 minutowych i trwa ok minuty po czym czuję się bardzo zmęczony. Trudno mi też znaleźć motywację do wstania po przebudzeniu (czuje zmęczenie po każdorazowym śnie). Szybko łapię zadyszkę po nawet małym wysiłku (ważę 90 kg przy 176 cm i wieku 30 lat). Czym to może być spowodowane i do jakiego specjalisty się udać? Adrian
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Witam!
Należy zgłosić się do lekarza POZ. Zbada fizykalnie łącznie z ciśnieniem krwi, skieruje na podstawowe badania laboratoryjne i w zależności od wyników odpowiednio pokieruje. Moim zdaniem konieczna jest konsultacja psychiatryczna lub psychologiczna - trzeba leczyć też emocje!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

0

Witam,

prezentuje Pan objawy z obszaru zaburzeń lękowych, w tym celu zalecałabym diagnostykę i leczenie psychoterapeutyczne, jednak wskazana jest też konsultacja i diagnostyka internistyczna, szczegółowe badania, w celu wykluczenia chorób somatycznych.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (szybkie tętno), wysokie ciśnienie krwi, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, bóle głowy, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego).
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, może to być sen, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam Pana
Pana objawy wskazują na zaburzenia lękowe.
Zaburzenia nerwicowe, lękowe bardzo często przyczyniają się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów
somatycznych, np.: przyspieszony oddech, uczucie duszności,
kołatanie serca, przyspieszone tętno, bóle głowy i wiele
innych dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Zaburzenia lękowe nie tylko dezorganizują życie,
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia,
ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty