Co znaczy taki ból w miejscu intymnym?

Witam nazywam się Kamila mam takie pytanie już minął rok jak urodziłam synka ale zauważyłam że w intymnym miejscu wydaje mi się że trochę po pękłam bo byłam szyta i mnie boli to miejsce ale krwi nie ma co mam zrobić w tej sytuacji czy to jest normalne ???? Proszę odpowiedzieć

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety wyraziła się Pani za mało precyzyjnie, by móc odpowiedzieć na to pytanie.

Ból krocza po porodzie jest zupełnie naturalny – ale tylko w okresie, w którym goją się rany, a szwy ulegają wchłonięciu lub zostają zdjęte. Jest to proces trwający maksymalnie kilka tygodni. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-krocza-po-porodzie.

Natomiast ból, który trwa nieprzerwanie przez rok od momentu porodu wymaga niezwłocznej diagnostyki ginekologicznej – powinna Pani poinformować specjalistę o tym, gdzie dokładnie występuje ból, jakie towarzyszą mu dodatkowo dolegliwości i w jakich sytuacjach się nasilają (stosunek seksualny, wypróżnianie, oddawanie moczu itp.). Niewykluczone, że po badaniu ginekologicznym lekarz zdecyduje się na USG transwaginalne, które pokaże ewentualne nieprawidłowości. Być może przyczyną bólu podczas zbliżeń jest infekcja – zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skad-biora-sie-infekcje-intymne-u-kobiet.

Jeżeli dyskomfort ma związek z uczuciem suchości w pochwie, czy też jest ona za ciasna, to może być konieczna plastyka tych okolic. Niewykluczone, że w miejscach, w których zakładane były szwy doszło do nadmiernego zbliznowacenia tkanek i stąd ból kontaktowy podczas współżycia. Ale nie sposób wykluczyć także bólu psychogennego, który nie ma związku z faktycznymi nieprawidłowościami w obrębie narządu rodnego. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.