Co znaczy takie zaburzenie miesiączki?

Czy to normalne ze majac w miarę regularny okres już od dłuższego czasu ( co 28-30 dni) nagle okres pojawił mi się dopiero po 39 dniach? Dodam że od tego czasu minęło już klika miesięcy i okres mam znowu w normie czyli co ok. 29 dni. Czy powinnam się martwić taka jednorazowa sytuacja? Dodam że kompletnie żadnego stresu ani zmian w moim życiu wtedy nie było.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, wówczas warto udać się na wizytę do ginekologa, w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Taka jednorazowa sytuacja mogła mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych należy infekcja intymna, zmiana diety, przyjmowanie niektórych leków, nadmierny stres, przemęczenie, czy zmiana trybu życia.

Warto raz w roku, wykonać badania okresowe, takie jak badania krwi i moczu, a także badania ginekologiczne (USG, cytologia), nawet kiedy nie dzieje się nic niepokojącego.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat nieregularnego okresu:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spoznianie-miesiaczki-a-stres

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przeziebienie-a-brak-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.