Dlaczego 13-latka ma nieregularne miesiączki?

Witam, moja córka ma 13 lat i zaczęła miesiączkować w lipcu zeszłego roku. Jej cykl trwa średnio 20 dni (jest jeszcze nieregularny), w tym miesiączka trwa 4-7 dni. 2 sierpnia dostała okres i trwał aż 10 dni, podejrzewamy że to przez stres związany z wyjazdem. Teraz dostała okres w 20 dniu cyklu (przerwa pomiędzy okresami to ok 9 dni) natomiast jest bardzo obfity i ze sporą ilością skrzepów, oprócz tego nie ma żadnych bóli. Czy te skrzepy są normalne, czy raczej jest powód do niepokoju? Dodam że zwykle nie miewa takich obfitych miesiączek.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nieregularny cykl u nastolatki to sytuacja naturalna w okresie dorastania, niemniej jednak warto skorzystać z porady lekarskiej i upewnić się, że przyczyną obfitych i długich miesiączek nie są na przykład zaburzenia hormonalne. Słusznie Pani zauważa, że stres, ale także dieta, waga, wysiłek fizyczne wpływają na cykl menstruacyjny. Towarzysząc córce w przeżywaniu tych dolegliwości proszę sobie przypomnieć jak Pani przeżywała swoją inicjację na tym polu. Często spokrewnione kobiety w sposób zbliżony przeżywają dojrzewanie płciowe, może te dolegliwości są dziedziczone. Po rozmowach z córką będziecie Panie mogły ustalić, czy wizyta u lekarza specjalisty nie byłaby pomocna. Pozwoliłaby ona dzięki badaniom wykluczyć choroby, zwłaszcza te o podłożu hormonalnym, a dzięki temu też byłaby działaniem profilaktycznym przygotowującym córkę do tego, by jako już pełnoletnia kobieta cieszyła się zdrowiem i komfortem życia. Życzymy wszystkiego dobrego i polecamy lekturę poniższych artykułów.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-i-bolesne-miesiaczki-u-nastolatki

https://parenting.pl/pierwsza-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.