Co znaczy takie rozregulowanie okresu?

Dzień dobry. W październiku skończę 41 lat. Niepokoi mnie fakt rozregulowania mojego okresu. Zawsze był on regularny i występował co 25-27 dni. Ostatnią miesiączkę miałam 4 sierpnia i była to przerwa 22 dniowa. Dzisiaj czyli 18 sierpnia znowu dostałam okres - cykl trwał tylko 18 dni. Proszę o informację jakie mogą być przyczyny takiego rozregulowania. Od miesiąca biegam po 6km co drugi dzień czy to może mieć jakiś wpływ? Martwię się tym faktem a wizytę u ginekologa mam dopiero 4 października. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

na cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników – w tym stres, odchudzanie czy nadmierny wysiłek fizyczny. Możliwe więc, że skoro od miesiąca zwiększyła Pani swoją aktywność fizyczną i regularnie biega co drugi dzień, to wpłynęło to na skrócenie cyklu menstruacyjnego w tym miesiącu.

Dla pewności warto jednak udać się do ginekologa i wykonać rutynowe badania, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Nieregularne miesiączki mogą być bowiem związane także z zaburzeniami hormonalnymi oraz innymi nieprawidłowościami, dlatego warto to sprawdzić.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krotszy-cykl-miesiaczkowy-a-zmiana-trybu-zycia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-przyczyna-krotkiego-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-przyczyna-krotkich-cykli-miesiaczkowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.