Co znaczy, że nie stwierdza się metabolicznych cech wznowy?

Wynik Badania PET-CT u kobiety (23l.) półtora roku po zakończeniu leczenia Ziarnicy Złośliwej (2B) chemioterapią a następnie radioterapią. Głowa i szyja: Mózg o symetrycznym, równomiernym metabolizmie 18F-FDG, bez zmian ogniskowych. Fizjologiczny wychwyt 18F-FDG w pozostałych narządach i tkankach głowy i szyi. Węzły chłonne niepowiększone, nieaktywne metabolicznie. Klatka piersiowa: Fizjologiczny wychwyt 18F-FDG w grasicy w lokalizacji typowej, grubości do 11 mm (SUVmax = 3,6). Miąższ płucny wolny od zmian ogniskowych. Węzły chłonne śródpiersia oraz węzły chłonne pachowe niepowiększone, nieaktywne metabolicznie. Jama brzuszna i miednica: Stan po cholecystektomii. IVD w jamie macicy. Rozlany, zwiększony metabolizm 18F-FDG w ścianach trzonu żołądka (SUVmax = 5,1) - na tle czynnościowym lub zapalnym. Dwa ogniska aktywności metabolicznej w ścianach jelita cienkiego w obrębie miednicy mniejszej (SUVmax = 7,1) – raczej na tle czynnościowym, do oceny klinicznej. Prawidłowy obraz pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej, bez ogniskowych zaburzeń metabolizmu 18FFDG, śledziona w przekroju czołowym dł. 99 mm. Śledziona dodatkowa we wnęce śledziony właściwej śr. 9 mm. Węzły chłonne jamy brzusznej, miednicy mniejszej i pachwinowe niepowiększone, nieaktywne metabolicznie. Układ kostny: Brak wychwytu 18F-FDG w trzonach kręgów szyjnych oraz Th1- Th6 – stłuszczenie szpiku po radioterapii. Fizjologiczny wychwyt 18F-FDG w pozostałym układzie kostnym. Zmiana sklerotyczna lewobocznie w trzonie kręgu Th2 śr. 6 mm oraz w szyjce kości udowej lewej śr. 4 mm – obie bez wychwytu 18F-FDG. Wnioski: Nie stwierdza się metabolicznych cech wznowy. Jak rozumieć wynik badania? Pozdrawiam

Lek. Michał Lenard

Wynik badania sugeruje, że została Pani wyleczona z ziarnicy złośliwej i nie ma nawrotu choroby. Powinien być oceniony przez lekarza, który zlecił badanie. Pozdrawiam!