Co znaczy, że wady naczyniowej i niedrożności w obrębie unaczynienia koła tętniczego Willisa nie stwierdza się?

Mam 38 lat od ponad 2 miesięcy mam bóle głowy i zawroty głowy. Miałam badanie rezonansu i wynik jest nastepujący: Lejkowate poszerzenie w lewej tętnicy łaczącej tylnej mózgu o wym. 1,2 mm-lejek Saltzmana. Hipoplazja prawej tętnicy przedniej mózgu w odcinku A1. Wady naczyniowej i niedrożności w obrebie unaczynienia koła tętniczego Willisa nie stwierdza się. Co to oznacza?

Wynik badania sugeruje wrodzone wady tętnic mózgowych. Hipoplazja tętnic polega na niedostatecznym wykształceniu się naczynia, tzn. tętnica jest węższa od prawidłowej. Hipoplazja tętnicy przedniej jest stosunkowo częstą anomalią. Lejek Saltzmana to również wrodzone poszerzenie naczynia. Zmiany te nie sa odpowiedzialne za bóle i zawroty głowy. Są wrodzone i nie wymagają leczenia. Można ew. wykonywać badania kontrolne celem oceny ew. progresji poszerzenia - jeśli zaleci tak neurochirurg.

Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska