Co zrobić, by dziecko się nie onanizowało?

Witam. Moj 20 miesięczny synek onanizuje się. Kładzie sie na kołdrę albo poduszkę wypina pupę i zaciska nogi. Gdy mu zwrócę uwagę bardzo sie denerwuje. Zauważyłam że najczęściej robi to gdy nie ma zajęcia nudzi mu sie. Co robić żeby dziecko sie tak nie zachowywało. Dodam jeszcze ze odkąd skończył pół roku bardzo często budzi sie w nocy ( zamknięte oczy piszczy popłakuje) musie sie czegoś napić aby zasnąć potrafi obudzić sie od 3 do 10 razy. Pomocy.

Wyjściem jest odciąganie uwagi, proponowanie innych, atrakcyjnych zajęć. Niebezpieczne może być karanie czy inne gwałtowne formy reakcji, które mogą wzbudzić w dziecku niezrozumiałe poczucie winy (z jego perspektywy niczego złego nie robi, nie rozumie jeszcze norm społecznych, a przyjemność czerpana z własnego ciała jest dla niego atrakcyjną formą wypełnienia czasu nudy).
Jeśli pod innymi względami maluszek dobrze się rozwija, nie ma trudności wychowawczych, a kolejne zdobywane umiejętności adekwatne są do wieku, warto spojrzeć na to spokojnym okiem i proponować inne formy spędzania czasu. Dziecięca masturbacja często wygasza się także, gdy dziecko zaczyna bardziej angażować się w relacje z rówieśnikami.
Gdyby jednak czynności autostymulacyjne zaczęły dominować w aktywności dziecka, zajmowały go także w momentach uczestniczenia w atrakcyjnym zajęciu- warto skonsultować się z lekarzem pediatrą i psychologiem dziecięcym.

Dzień Dobry Pani,
.
Z Pani opisu, wnioskuję, że Pani synek być może ma cechy nadpobudliwości i wymaga bodźców z zewnątrz.

Co może Pani zrobić?
Proszę pozwolić synkowi na rytuał onanizowania się albo zająć synka czymś, co go zaciekawi i odwróci jego uwagę.

Jednak z powodu 3-10 razowego wybudzania się w nocy, zachęcam Panią do konsultacji z pediatrą, który zadecyduje co dalej.

Życzę Pani i Synkowi dużo radości,
Irena Mielnik-Madej