Co zrobić jeśli soczewka w oku przesunie się lub ulegnie uszkodzeniu?

Od 2 lat używam soczewek kontaktowych. Czasami zapomnę się i przetrę ręką oko w wyniku czego soczewka przesuwa się i łamie na pół. Czy to jest normalne? Co robić kiedy taka soczewka złamie się i nie mogę jej wyciągnąć? Co może spowodować złamana soczewka w oku?

Taka uszkodzona soczewka może porysować rogówkę czy też doprowadzić do rozwoju infekcji spojówek, jest to bardzo niebezpieczne. Taką soczewkę należy natychmiast usunąć z oka