Co zrobić, jeżeli miałam dłuższą niż siedmiodniową przerwę w braniu tabletek?

Witam! Po odstawieniu tabletek na 7 dni zapomniałam o rozpoczęciu następnego opakowania. Kolejne opakowanie po siedmiodniowej przerwie powinnam rozpocząć w poniedziałek, a dziś jest już czwartek, czyli przerwa w zażywaniu tabletek zamiast 7 dni trwała 11. Co mam teraz zrobić? Natychmiast rozpocząć nowe opakowanie czy poczekać do wystąpienia miesiączki i dopiero wtedy rozpocząć kolejne opakowanie tabletek? Z tego co wiem, jeżeli współżyłabym w najbliższych dniach ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo wysokie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Może Pani postąpić na dwa sposoby.
1. Może Pani rozpocząc nowe opakowanie. Niestety konieczne jest w tym przypadku stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni lub
2. poczekać do wystąpienia miesiączki i rozpocząc nowe opakowanie w jej pierwszym dniu.
Drugie rozwiązanie jest polecane, ponieważ zmniejsza ryzyko przyjmowania tabletek przez kobietę ciężarną.
Niestety skuteczność tabletek nie jest zachowana i każdy stosunek, który miała miejsce w czasie przerwy należy traktować jako niezabezpieczony. Jeśli w czasie przerwy doszło do stosunku, powinna Pani w pierwszej kolejności wykluczyć ciążę.