Co zrobić po połknięciu tych wiśni przez dziecko?

Dziecko zjadło owoc z wiśni piłkowanej. Dokładnie 6 sztuk. W internecie jest napisane ze jest to trujące. Co mam robić??

Redakcja abcZdrowie

Witam, w przypadku wiśni piłkowanej to pędy oraz pestki są silnie trujące – zawierają glikozydy cyjanogenne, uwalniające w przewodzie pokarmowym po spożyciu tzw. kwas pruski – silnie trującą substancję. Do objawów zatrucia należą duszności, wymioty i bóle głowy. O zatruciach cyjankami można przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-cyjankami. W takiej sytuacji należy niezwłocznie poinformować lekarza – po zebraniu wywiadu może zadecydować o skierowaniu dziecka do szpitala na oddział toksykologii. Do tego czasu proszę uważnie obserwować dziecko – czy i jakie objawy zatrucia wykazuje: suchość lub nadmierna potliwość skóry, ślinotok, wielomocz/bezmocz, nudności, biegunki, bóle głowy i inne. Każda informacja będzie cenna. W przypadku gdy nieznana jest możliwa reakcja na substancję trującą, ważny jest czas. Więcej o zatruciach oraz zasadach postępowania w ich przypadku w naszym artykule: https://parenting.pl/zatrucia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.