Co zrobić z takim złym stanem emocjonalnym?

Dzień dobry, Mam 20 lat. Od 5 miesięcy zmagam się z problemami emocjonalnymi. Przez pierwsze dwa polegały one na odczuwaniu chronicznej pustki emocjonalnej, braku motywacji do działania oraz częstym poczuciu bezsensu i odrealnienia. Obecnie emocje wróciły, jednak przeżywam je dość gwałtownie. Nie mogę poradzić sobie psychicznie z obecną sytuacją epidemiologiczną. Czuję ogromną niechęć do nauczania online, nie potrafię zabrać się za zadania na studia, a gdy mam coś na nie zrobić przychodzi mi to z ogromnym trudem. Od tygodnia problemy się nasilają. Często jestem płaczliwa, czuję się niewystarczająco dobra dla mojej partnerki, dla rodziny. Czuję rozdrażnienie studiami. Zwłaszcza wieczorami dopadają mnie dość ciężkie stany przygnębienia, poczucia bezsensu i beznadziejności. Potrafię leżeć z kilka godzin i nie robić nic konkretnego gdyż przytłacza mnie ten emocjonalny ciężar. Co mi może dolegać?

Dzień dobry, Z pani opisu mogę podejrzewać, że jest to depresja, która objawia się - spodkiem energii życiowej, brakiem sił witalnych, uczuciem smutku, przygnębienia, pustki, brakiem motywacji, anhedonią- niemożnością przeżywania radości z rzeczy, które wcześniej tą radość dawały, problemy ze spaniem- przez conajmniej 2 tygodnie te objawy. Może sobie pani sama zrobić test przesiewowy Becka - samoocena(znajdzie pani bez problemu w internecie, ok 20 pytań) i zweryfikować, czy faktycznie jest to depresja. Jeśli się to potwierdzi warto skonsultować się z psychiatrą- farmakoterapia bywa na prawdę bardzo skuteczna. Warto też skonsultować się z psychologiem/ psychoterapeutą. Teraz w czasie pandemii wielu działa on line. (ja również- zapraszam).
W temacie zamartwiania się i lęku- odsyłam też do mojego artykułu pt. "Jak radzić sobie z lękiem i zamartwianiem się w obliczu pandemonii"(kilka bardzo konkretnych wskazówek)- na fb. na mojej stronie Psychoterapia i Rozwój Agnieszka Fiszer.
Życzę wszystkiego dobrego. Pozdrawiam
Agnieszka Fiszer
www.agnieszkafiszer.pl

Dzień dobry, Z pani opisu mogę podejrzewać, że jest to depresja, która objawia się - spodkiem energii życiowej, brakiem sił witalnych, uczuciem smutku, przygnębienia, pustki, brakiem motywacji, anhedonią- niemożnością przeżywania radości z rzeczy, które wcześniej tą radość dawały, problemy ze spaniem- przez conajmniej 2 tygodnie te objawy. Może sobie pani sama zrobić test przesiewowy Becka - samoocena(znajdzie pani bez problemu w internecie, ok 20 pytań) i zweryfikować, czy faktycznie jest to depresja. Jeśli się to potwierdzi warto skonsultować się z psychiatrą- farmakoterapia bywa na prawdę bardzo skuteczna. Warto też skonsultować się z psychologiem/ psychoterapeutą. Teraz w czasie pandemii wielu działa on line. (ja również- zapraszam).
W temacie zamartwiania się i lęku- odsyłam też do mojego artykułu pt. "Jak radzić sobie z lękiem i zamartwianiem się w obliczu pandemonii"(kilka bardzo konkretnych wskazówek)- na fb. na mojej stronie Psychoterapia i Rozwój Agnieszka Fiszer.
Życzę wszystkiego dobrego. Pozdrawiam
Agnieszka Fiszer
www.agnieszkafiszer.pl