Co zrobić, żeby miesiączka powróciła jak najszybciej?

Witam Ważę 45 kg, przy wzroście 165 cm. Zdaje sobie sprawę, że jest to niedowaga. Od miesiąca nie miesiączkuje co mnie martwi. Zawsze byłam szczupła miałam w miarę regularna miesiączkę od nie całego roku. Nie odchudzałam się. Mam jedynie śluz zamiast miesiączki. Bardzo proszę o radę co zrobić żeby powróciła jak najszybciej

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma gotowej recepty na szybkie przywrócenie miesiączki bez ustalenia źródła zaburzeń menstruacji.

Przyczyn braku czy opóźnień miesiączkowania może być wiele – od błahych, takich jak stres czy infekcje, przez zaburzenia hormonalne, aż po poważne guzy, wady rozwojowe macicy itd. W przypadku niedowagi za brak miesiączki może być odpowiedzialna niedostateczna ilość tkanki tłuszczowej – gdy wynosi mniej niż 16% miesiączka może zaniknąć. Ma to związek z hormonem – estrogenem, który produkowany jest w jajnikach, ale także w pewnym stopniu w jajnikach.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

W Pani przypadku trudno ocenić, czy niewystarczająca ilość tkanki tłuszczowej jest powodem braku krwawienia, ale jeśli cykl przekroczy 40 dni, to zdecydowanie konieczna będzie wizyta u ginekologa. Najlepiej byłoby znaleźć ginekologa endokrynologa, ponieważ to właśnie on zajmuje się zaburzeniami gospodarki hormonalnej i będzie w stanie zadecydować o odpowiedniej diagnostyce.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.