Co zrobić, żeby niemowle przestało chrapać?

Sapka i chrapanie 3 miesięcznego dziecka czy to normalne? Jak ją zlikwidować? Sół fizjologiczna nie pomaga

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj dziwne odgłosy wydawane przez śpiące niemowlę, takie jak charczenie, furkotanie, chrapanie itd., są fizjologiczne i wynikają z wiotkości gardła, podniebienia i krtani. Z biegiem czasu tkanki stają się sprężyste, a defekt mija. Gdy dodatkowo dziecko ma zatkany nos albo nadmiernie się ślini (np. wskutek ząbkowania), to takie odgłosy mogą być nasilone. Proszę także zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/sapka-niemowleca.

Jeżeli chrapaniu, które budzi Pani obawy, nie towarzyszą inne dolegliwości (utrata wagi, apetytu, gorączka, zasiniona skóra, przyspieszony oddech i wyraźny problem z nabraniem oddechu), to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Natomiast niezależnie od przyczyny warto zgłosić ten problem pediatrze – o ile najczęściej problem ustępuje do 2. roku życia, o tyle niekiedy może zwiastować defekt w budowie migdałków lub alergię czy skrzywienie przegrody nosowej. Warto zatem wykluczyć niefizjologiczne przyczyny chrapania niemowlęcia. Odsyłam do artykułu: https://parenting.pl/chrapanie-noworodka.

Proszę także pamiętać, by do spania układać dziecko na boku, ponieważ ta pozycja niweluje chrapanie (wiotka krtań nie zapada się, a język nie blokuje dróg oddechowych).

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.