Dlaczego dziecku furczy w nosie?

Witam, mam 6 miesięcznego synka, który od 2 tygodnia nie ma kataru, a charczy mu w klatce i furczy w nosku. Bylam u lekarza i on po zbadaniu nic nie słyszy. ( w domu charczał u lekarza nie). Chodzi o to, że to nie jest cały dzień tylko kilka razy w ciągu dnia. Pediatra powiedzial ze byc może jest to suche powietrze w domu. Ale ciagle wietrze pokoj i kładę mokre ręczniki na grzejnik, staram się by w pomieszczeniach nie było zbyt ciepło robie mu inhalacje z soli fizjologicznej i czyszcze nosek katarkiem ale zazwyczaj jest tam tylko trochę wydzielinki a on nadal charczy i fryczy. Juz nie wiem co robić. Proszę pomóżcie mi. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

furczenie w nosie może oznaczać sapkę niemowlęcia, jednak dolegliwość ta występuje zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Inną przyczyną charczenia może być katar spływający po tylnej ścianie gardła. Problem ten może objawiać się chrypką, kaszlem, drapaniem w gardle, trudnościami w oddychaniu i częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

Zatkany nos bez kataru może mieć także wiele innych przyczyn. Wśród nich znajdują się m.in. zapalenie błony śluzowej nosa, polipy, zapalenie zatok, przerost migdałka gardłowego. Nierzadko charczenie u niemowlęcia oznacza zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli.

Charczący oddech u niemowlęcia bywa również objawem świadczącym o alergii pokarmowej lub wziewnej. Niedrożność wówczas pojawia się na skutek spożytego pokarmu lub kontaktu z alergenem.

Świsty czy chrapanie wydobywające się podczas wdechu są oznaką wiotkości krtani. Problem ten może być wadą wrodzoną bądź dotykać dzieci do drugiego roku życia. Rodzice zauważają wówczas zapadanie się szyi i klatki piersiowej, bezdechy nocne, terkoczący oddech, kłopoty z przełykaniem. Pocieszający jest fakt, iż wiotkość krtani znika z wiekiem i nie wymaga leczenia, chyba, że objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Proszę pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej temperatury pomieszczenia (20-22 stopnie), prawidłowej wilgotności oraz unikaniu dymu tytoniowego. Jeśli objawy nie ustaną, radzimy ponownie odwiedzić pediatrą bądź skontaktować się z laryngologiem.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/furczenie-w-nosie-u-7-miesiecznego-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/furczenie-w-nosie-u-4-miesiecznego-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chrypka-u-1-5-rocznego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.