Co może znaczyć taka nadwrażliwość na dźwięki chrapania?

Chrapanie innych osób powoduje u mnie robienie sobie krzywdy. Nie jestem w stanie znieść tego dźwięku i po paru minutach niekontrolowanie zaczynam bić głową w ścisnę lub w inny sposób się krzwdzić, zatyczki do uszu nie pomagają a unikanie osób chrapiących jest nie możliwe bo mieszkam z nimi. Jak sobie z tym radzić?

Dzień dobry, opisuje Pan sytuację, w której coś zewnętrznego zakłóca Pana spokój i Pana złości. Złość jest naturalną reakcję na przeszkodę. Fakt, że osoba, która chrapie nie robi tego celowo (trudno mieć do kogoś żal o czynności fizjologiczne) nie musi tej złości zmniejszać. Ciekawe jednak, że u Pana ta złość na innych przenosi się na agresję wobec siebie. Zaznaczę, że pisząc o złości mam na myśli emocję odczuwaną wewnętrznie a nie aktywne złoszczenie się na kogoś np. krzyczenie, przezywanie. Bicie głową w ścianę jest zachowaniem autodestruktywnym. I jeśli podobne zachowania obserwuje Pan w innych sytuacjach, a nadwrażliwość na dźwięki dotyczy nie tylko chrapania - warto rozważyć konsultację psychologiczną. Domyślam się, że odgłosy chrapania, które są permanentne mogą powodować wiele frustracji. Warto ten problem potraktować jako sytuację trudną, która wymaga zaangażowania wszystkich osób, a nie jest wyłącznie Pana problemem. Czasem "chrapiący" godzą się na wybudzenie, czasem działa zmiana pozycji ich ciała, czasem warto pójść do lekarza, by zbadać czy chrapanie nie jest objawem jakiejś choroby (groźniejszym objawem jest współwystępujący bezdech). Czasem można wspólnie uzgodnić odpowiednie przeorganizowanie sypialni, tak by chrapanie w możliwie najmniejszy stopniu utrudniało sen domownikom. Na koniec dodam, że deficyt snu spowodowany przerywanym snem w naturalny sposób obniża nastrój w ciągu dnia, a w dłuższej perspektywie może powodować objawy tj. drażliwość, napięcie, apatię. Pozdrawiam. KD