Co jest powodem drażliwości na dźwięk?

  Witam, Mam 23 lata i jestem studentką. Od kilku lat zauważam u siebie następujące objawy: drażnią mnie dźwięki wydawane przez innych np. odgłosy telewizora lub muzyka dochodząca zza ściany. Nie mogę też wytrzymać z pomieszczeniach gdzie jednocześnie włączone jest radio i telewizor. Staram się zagłuszać dźwięki zza ściany np. radiem. Nie potrafię już spać bez stoperów. Jest to dość kłopotliwe, gdyż mieszkam w akademiku. Nie potrafię zasnąć gdy za drzwiami słyszę dźwięki rozmów, nawet bardzo ciche. W efekcie ciągle jestem zmęczona i rozdrażniona. Staram się nie zwracać na to uwagi, ale mi to nie wychodzi. Bardzo mnie to denerwuje i nie jest to zależne ode mnie, po prostu nie umiem tego zmienić. Często płacze z nerwów. Nie mam z kim o tym porozmawiać, wszyscy uważają, że przesadzam i nie rozumieją mnie. Nie umiem sobie z tym poradzić, naprawdę nienawidzę siebie za to, że jestem taka "upierdliwa". Jaka jest tego przyczyna? Czy jest ze mną coś nie w porządku?

Witam!

Pani wrażliwość na dźwięki może być związana ze zmianą otoczenia. Jeśli mieszkała Pani w cichym domu, gdzie nie było wielu osób, to możliwe, że teraz nie jest Pani w stanie dostosować się do panującej w akademiku atmosfery. Warto przemyśleć sprawę zmiany miejsca zamieszkania - może Pani wynająć pokój i zamieszkać w cichym miejscu. Jeśli nie śpi Pani dobrze i nie odpoczywa w trakcie snu, to staje się Pani nerwowa i drażliwa. Powoduje to z kolei pogłębianie się problemów ze snem.
Może Pani w tej sprawie zgłosić się do psychologa, by móc porozmawiać o swoich trudnościach. Zachęcam także do korzystania z pomocy telefonów zaufania. Będzie to dla Pani szansa na spokojną rozmowę o problemach bez ocen i krytyki Pani zachowania.

Pozdrawiam