Co zrobić, żeby rano wypróżniać się?

Mam nietypowy problem. Trenuję bieganie, przed świętami, kiedy chodziłam do pracy udało mi się wypróżniać ok 15-20min po wstaniu. Niestety przez święta się to wszystko przesunęło i teraz, gdy chodzę do pracy, po zjedzeniu np. jabłka, jogurtu z otrębami potrzebuję nieraz pilnie iść do toalety (a nie zawsze mogę). Czy da się coś zrobić, żeby móc rano się wypróżniać ?

Witam Panią,

Myślę, że skoro przemianę materii rozregulowały święta to z czasem wszystko powinno wrócić do normy. Nie ma konkretnego sposobu aby ustalić czas wypróżnień. Może Pani obserwować po jakim rodzaju śniadania najszybciej zachodzi wypróżnienie i takie śniadanie jadać najczęściej.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska