Jaką należy stosować dietę przeciw zatwardzeniu?

Witam Jaką należy stosować dietę przeciw zatwardzeniu u dorosłego osobnika? Nie mam problemów z wyróżnianiem się wyłącznie wtedy, gdy spożywam buraki czerwone połączone z ziemniakami. Dodam z ciekawości, że spożywanie dużych ilości warzyw np. pół kg jabłek, gruszek, marchewek, ma wymierne skutki. Zupy warzywne, pomidorowe, pieczarkowe z krupnikiem, pęczakiem, płatki owsiane na mleku, chleb razowy identyczna sytuacja jak wyżej.

Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska