Codzienne bóle krzyża od porodu

Witam serdecznie! Mam 27 lat. 2,5 roku temu przyszła na świat moja córeczka. Rodziłam siłami natury. Od tego czasu mam dzienne bóle w krzyżu. Czasem pojawi się mrowienie w kręgosłupie. Kilka dni temu udałam się do ortopedy - lekarz II stopnia. Wykonał zdjęcie RTG. Przebadał kręgosłup. Stwierdził u mnie boczne skrzywienie lędźwiowe lewostronne. W tej chwili mam skierowanie na rehabilitację, masaże. Przepisał również pas ortopedyczny. Chciałam się zapytać, czy w przyszłości grozi mi konsekwencja tego skrzywienia? Czy kręgosłup da się jeszcze wyprostować? Nie potrafię pływać, panicznie boję się pływania, ponieważ kiedyś w dzieciństwie się topiłam, dlatego proszę mi polecić jakie powinnam wykonywać ćwiczenia? Czy jazda na rowerku rehabilitacyjnym też pomoże? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Witam!

Dobranie właściwego zestawu ćwiczeń wymaga dodatkowych informacji. Istotne są waga, wzrost, sposób odżywiania oraz aktualny stopień aktywności fizycznej. Nie podała Pani także stopnia skrzywienia (jest wyrażany w stopniach, oblicza się tzw. kąt Cobba).

Podatność kręgosłupa na ćwiczenia rehabilitacyjne jest największa u dzieci, u dorosłych możliwości korekcji są mniejsze. Skrzywienia kręgosłupa zwykle nie dają żadnych dolegliwości, najczęstszym zgłaszanym objawem jest ból. Wszystkie możliwe konsekwencje zależą jednak od stopnia skrzywienia.

Rzeczywiście pływanie lub ćwiczenia wykonywane w wodzie (np. aquaaerobic) są jedną z lepszych metod rehabilitacji. Pozytywnie na odciążanie mięśni i stawów oraz na ogólną sprawność fizyczną wpływa jazda na rowerze. Może Pani rozważyć także Pilates. Wśród profesjonalnych metod rehabilitacji kręgosłupa wymienia się także metodę McKenziego.

Poniżej polecane zestawy ćwiczeń:
http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-kregoslup

Pozdrawiam serdecznie!