CRS siatkówki oka a uprawianie sportu

Dzień dobry, mam 43 lata, od prawie 4 miesięcy cierpię na CRS siatkówki oka, choć obrzęk od czasu zdiagnozowania się zmniejszył a ostrość widzenia na badaniu z czytania z tablicy jest pełna (chorym okiem widzę jedynie wszystko pomniejszone). Niewykluczone, że przede mną zabieg mikropulsacyjny z uwagi na długo utrzymujący się obrzęk. Nie mam innych wad wzroku, ciśnienie 120/70. Jestem biegaczem-amatorem, startuję w biegach od 10 km do maratonu oraz w górskich biegach ultra (od maratonu do 80 km). Proszę o opinię, jak moje schorzenie i ewentualny zabieg mogą przełożyć się na ograniczenia w uprawianiu sportu, a w szczególności biegania - chodzi mi o dłuższą perspektywę czasową, a nie np. czas bezpośrednio po zabiegu. Dziękuję i pozdrawiam, Przemek.

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że jeśli zabieg i dalsze postepowanie pozabiegowe będzie bez powikłań to biegi powinny być „przyzwolone” chyba że powyższe powstało w wyniku biegania to wtedy należy jednak rozważyć zaprzestanie biegów i ew zmiana dyscypliny sportowej.
Konieczne jest ściśle przestrzeganie zaleceń lekarza okulisty.