Cukrzyca typu 1 i problemy z odchudzaniem

Mam cukrzycę typu 1 i nie moge schudnąć. Dzień dobry, mam 20 lat i ciągłe problemy z wagą, co odbija się bardzo niekorzystnie na moim samopoczuciu psychicznym Od lutego odżywiam się regularnie, zdrowo a waga stoi, od czerwca mimo powiekszenia ćwiczen, moje pytanie to czy jak ktos ma przez cały dzień podwyższony cukier to czy on moze powodować tycie? sam w sobie? mimo że odżywam sie zdrowo, zero prostych węgli fast foodów, full warzyw, owoce białko i węgle złozone

Utrzymanie prawidłowej wagi i równowagi organizmu przy cukrzycy jest bardzo trudne. U jednych cukrzyca objawia się nadmierną szczupłością i niemożliwością przybrania na masie, u innych znowu nadmierną masą ciała i niemożliwością zrzucenia zbędnych kilogramów. Jeżeli ma Pani problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru (sygnałem są tu zarówno bieżące pomiary poziomu cukru jak i poziom hemoglobiny glikolowanej) to może się to odbijać na Pani masie ciała. Problemem jednak bardziej znaczącym jest to, że niewyrównany cukier prowadzi do powikłań cukrzycowych jak zmiany w obrębie unaczynienia stóp i nóg (tzw. stopa cukrzycowa) czy problemy z oczami. Dlatego koniecznie powinna się Pani udać do prowadzącego lekarza i dietetyka, gdyż to do nich należy takie ustalenie dla Pani dawek insuliny i skorelowanych z tym posiłków żeby wyrównać poziom cukru we krwi długofalowo. W Pani przypadku nie ma znaczenia tylko co Pani je, ale ile w stosunku do przyjmowanej dawki insuliny (czy przelicza Pani insulinę na wymienniki węglowodanowe?). Często skuteczną metodą walki z problemem wyrównania cukru jest stosowanie diety monotonnej (każdy posiłek jest zbliżony pod względem wartości odżywczej i szybkości ich przyswajalności). Do tego jeżeli Pani ćwiczy to również powinno zostać uwzględnione w dawkach insuliny i planowanych posiłkach. Jest duże prawdopodobieństwo tego, że po wyrównaniu cukru Pani masa ciała się wystabilizuje i wróci do pożądanego poziomu. Jeżeli nie dietetyk prowadzący powinien zaproponować postępowanie mające na celu redukcję zbędnych kilogramów. Życzę powodzenia.