Cukrzyca typu 2 i nadwaga a wskazania do operacyjnego zmniejszenia żołądka

witam mam 38 lat jestem chora na cukrzyce 2 stopnia przy wzroście 165 waze 135kg czy kwalifikuje sie do operacji zmniejszenia żołądka?? Do tego mam jeszcze do zoperowania przepukline pępkową,lekarze z Chrzanowskiego szpitala nie chca mnie operować póki nie schudne......ale jest ciężko.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani - rzeczywiście waga, cukrzyca bardzo niekorzystnie wpływają na wyniki leczenia operacyjnego.
Moja propozycja jest następująca - coraz`popularniejsza metoda leczenia otyłości - bezinwazyjne założenie balonu do żołaądka, spadek wagi ciała - a potem kolejne zabiegi już otwarte na jamie brzusznej.
Pozdrawiam serdecznie, d n.med.Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg

Witam,
Podstawowym kryterium operacji bariatrycznej jest BMI (współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach) powyżej 35 i zespół metaboliczny lub część chorób, które się na niego składają, np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Kwalifikują się także osoby z BMI powyżej 40, bez dodatkowych schorzeń. Pani BMI wynosi 49,59 więc ma Pani bardzo duże szansę na zakwalifikowanie się na operację.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Natalia Ciesielczuk