Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy moje BMI nadaje się do operacji zmniejszenia żołądka?

Witam, mam 30 lat i ważę 107 kg 165 cm wzrostu. Chcę wiedzieć czy moje BMI nadaje się do operacji zmniejszenia żołądka. Choruje na zwyrodnienie kręgosłupa, mam wypadajace dyski i zwyrodnienie stawów. Próbowałam już nie jednej diety, ale to nic nie dawało, i był efekt jojo. Proszę o poradę
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Jak działa żołądek?

Dzień dobry,
Są konkretne wskazania do przeprowadzenia takich operacji. Podstawowym kryterium jest BMI, czyli wskaźnik masy ciała powyżej 35 i zespół metaboliczny lub część chorób, które się na niego składają, np. nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Druga grupa pacjentów kwalifikowanych do operacji to osoby z BMI 40 i więcej, ale bez dodatkowych schorzeń. Operacje bariatryczne refunduje NFZ.
Z wymiarów, które Pani podała wynika, że Pani BMI wynosi 39,2 (otyłość II stopnia)
Natomiast przeciwskazaniami do przeprowadzenia operacji są: przede wszystkim zaburzenia psychiczne i uzależnienia. Operacji nie wykonuje się także u osób, które cierpią na poważne schorzenia układu oddechowego, krążenia, nerek. W każdym przypadku należy rozważyć wszystkie za i przeciw.
Należy pamiętać, że operacje bariatryczne mimo, że powikłania zdarzają się coraz rzadziej, nie są formą odchudzania i powinny być traktowane jako ostateczność. Każdy przypadek należy indywidualnie konsultować z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl

Dietetyk, absolwentka studiów na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwie w Szczecinie. Uczestniczka szkoleń dotyczących żywienia dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i suplementacji sportowców.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy