Ćwiczenia na płaski i umięśniony brzuch u 23-letniej dziewczyny

Witam serdecznie. Mam 23 lata, 160cm wzrostu i ważę 45 kg. Chciałabym mieć płaski, lekko umięśniony brzuch. Jakie ćwiczenia lub dieta będą pomocne? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witaj. Jako, że Twoja masa ciała sugeruje, iż jesteś szczupłą osobą, myślę, że najlepszy efekt osiągniesz poprzez regularny, ale prawidłowy trening mięśni brzucha. Polecam Ci stronę: http://www.kulturystyka.pl/atlas/brzuch.asp Znajdziesz tam opis ćwiczeń, które możesz robić nawet bez sprzętu specjalistycznego, czyli w domu, na dywanie czy macie. Dodatkowo jest tam pokazane, jak dane ćwiczenie należy wykonywać. Na wyrzeźbienie mięśni brzucha warto robić więcej powtórzeń (od 20 wzwyż) danego ćwiczenia i pomiędzy seriami odpoczywać 30 sekund. Trening można wykonywać co 2-3 dzień. Ważne jest również to, aby ćwiczyć wszystkie mięśnie brzucha, nie tylko proste górne, ale i te dolne oraz skośne. Wybierz sobie przynajmniej 3 różne ćwiczenia wykonuj je wszystkie na jednej sesji treningowej. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Nie musi Pani redukować swojej wagi, więc wystarczą zdrowe nawyki żywieniowe. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Osobiście mogę polecić zestawy: Mel B, FitnessBlender, Odchudzanie bez kitów, Be Fit Woman, Fitappy, XHitDaily, Tiffany Rothe.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,

Pani masa ciała wskazuję na niedowagę dlatego odradzam stosowania diet redukcyjnych. Jeśli chodzi o zasady żywienia, to powinny być one zgodne z Pni stylem życia i stanem zdrowia.

Najlepiej stosować zasady prawidłowego żywienia, ogólne wskazówki podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu.

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska