Cykl miesiączkowy po poronieniu

Witam. Pięć miesięcy temu obumarła moja ciąża w 27 tyg. Zaczęłam miesiączkować po 2 miesiącach od poronienia, jednak 2 cykle były bardzo długie - 40 dni, trzeci cykl był już w normie - 30 dni. Lekarz zlecił wykonanie test PRL, zrobiłam go w 5 dniu cyklu, mój wynik na czczo to 20,44 ng/ml, po obciążeniu MTC po 1 h powyżej 200 ng/ml. Nie staramy się jeszcze o kolejne dziecko, wciąż żyję w stresie związanym z utratą dziecka, jednak te wyniki bardzo mnie niepokoją. Proszę o pomoc.

Witam!

Opisane wyniki sugerują obecność tzw. hiperprolaktynemii czynnościowej (inaczej reaktywnej) tzn. stanu okresowego nadmiernego wydzielania prolaktyny w reakcji na różnorodne bodźce (u osób bez organicznych chorób układu podwzgórzowo-przysadkowego). W tej sytuacji może być konieczne wdrożenie leczenia farmakologicznego, które obniży nadmierne wydzielanie prolaktyny.
Proponuję skonsultować problem z lekarzem endokrynologiem. Ogólnie nie ma powodów do niepokoju. Po wdrożeniu leczenia powinno dojść do unormowania cyklu. Rozumiem, że utrata dziecka byłą wielkim przeżyciem, ale nie należy tracić nadziei. Podczas następnej ciąży należy zachować szczególną ostrożność i kontrolę ginekologiczną, a wszystko powinno się udać.

Pozdrawiam serdecznie!