Cykliczne wahania nastrojów a możliwe dolegliwości

Niepokoi mnie, że znajoma ma cykliczne kilkudniowe wahania nastrojów nie zależące od okoliczności. Nie wie co ją czeka następnego dnia „dół” czy „wzlot”. Podczas dołów nie ma ochoty na nic, doświadcza „bezczucia.” Podczas „górek” dużo mówi, zaraża optymizmem,ma mnóstwo pomysłów niemożliwych do zrealizowania, działa na pograniczu zdrowego rozsądku. Jak ją namówić do pójścia do psychiatry? Próbowałem zacząć rozmowę - ale jak ma „dół” nie chce kontaktu, a gdy ma „górkę” bagatelizuje problem.

Dzień dobry,

Może Pan jedynie przekonywać znajomą, że to w jaki sposób funkcjonuje / zachowuje się (włącznie z odmową i bagatelizowaniem problemu)- jest objawem zaburzenia, które można i należy leczyć ! Myślę, że łatwiej będzie Panu namówić ją na wizytę u lekarza PSYCHIATRY, kiedy będzie miała obniżony nastój niż w stanie (hipo)manii.

Witam serdecznie,
Problem o którym Pan pisze może świadczyć o zaburzeniu afektywnym-dwubiegunowym. W takim przypadku bezwzględnie wskazane jest leczenie, choć faktycznie wiele osób z takim rozpoznaniem tego nie robi. Proszę zerknąć na listę objawów, być może dać je do przeczytania znajomej w momencie, kiedy jej nastrój będzie w miarę wyrównany:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_afektywne_dwubiegunowe
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska