Czemu nie rosną mi piersi? Czy to normalne?

Witam,

mam 16 lat i jestem prawie całkowicie płaska. Miesiączkuję już prawie 3 lata. Nie jestem osobą szczupłą, raczej o dość słusznej budowie - mam szerokie barki, prawie nie mam wcięcia w tali. Martwi mnie to, że wszystkie kobiety w mojej rodzinie (nawet moja trzynastoletnia siostra) mają biust normalnych rozmiarów lub nawet ponad przeciętnej wielkości. Czy mogą to być problemy hormonalne? Czy powinnam się zgłosić do lekarza specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Wielkość piersi jest determinowana głownie poprzez czynniki dziedziczne, należy uwzględnić te warunki po stronie ojca oraz matki.
W Twojej sytuacji obecność zaburzeń hormonalnych jest wątpliwa, miesiączka wystąpiła w prawidłowym czasie, jeśli cykle są regularne to prawdopodobieństwo wpływu czynników hormonalnych jest małe.
Wielkość piersi może jeszcze ulec niewielkim zmianom do osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej.
Wydaje się, że nie ma bezpośrednich wskazań do wizyty u endokrynologa, chyba, że występują inne objawy, które nie zostały wymienione.

Redakcja abcZdrowie.pl