Czerwone plamy na skórze po wypiciu alkoholu

Mój chłopak po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu ma czerwone, duże plamy na twarzy, szyi, uszach czasem nawet na plecach i rekach. Nie chce iść do lekarza a ja nie wiem dlaczego tak mu się dzieje. Ma 25 lat nigdy nie chorował na nic poważnego. Czuje się dobrze. Czytałam że to może mieć związek z ciśnieniem lub wątrobą (moja mama i jej rodzeństwo mają genetyczną marskość wątroby i u żadnego z nich nie widziałam takich czerwonych plam, wiec może to jednak ciśnienie )?? A może czerwone plamy na twarzy po wypiciu alkoholu mają związek jeszcze z czymś innym? Może czymś groźniejszym dla zdrowia? Proszę o wszelkie informacje. Może przekonam chłopaka, aby poszedł do lekarza.

Proszę Pani,
Skoro przyczyną niepokojących Panią zmian jest spożywanie alkoholu, najprościej będzie zaprzestać spożywać alkohol.

Serdeczne pozdrowienia

Witam, te plamy to tzw. reakcja naczynioruchowa - niewiele da się z tym zrobić poza unikaniem czynników prowokujących. czasami sporą poprawę przynoszą zabiegi IPL.
Pozdrawiam,
Jacek Toboła

Witam
Najlepiej jak skorzystają Państwo wspólnie z pomocy lekarza udając się do niego na wizytę , gdyż domyślanie się , porównywanie partnera do przypadków z własnej rodziny czy czytanie z różnych źródeł internetu niewiele pomoże , bo każdy organizm jest inny, a jest wiele chorób, które część objawów maja podobne. Najwyraźniej Pani chłopak niezbyt dobrze toleruje alkohol i trzeba to zbadać , żeby nie doprowadzić do poważnej choroby.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

różni ludzie z populacji cechują się odmienną tolerancją na spożywanie alkoholu – dotyczy to zarówno tego, po jakiej ilości alkoholu pojawiają się u ludzi objawy upojenia alkoholowego, ale i różnych somatycznych przejawów związanych ze spożyciem alkoholu etylowego.

Panie zaniepokojenie jest w pełni zrozumiałe, jednakże w sytuacji, jakiej doświadcza Pani partner, najkorzystniej byłoby, gdyby on tego alkoholu po prostu nie spożywał. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, co odpowiada za występowanie u Pani partnera takiego nietypowego objawu – tak naprawdę istniałaby konieczność dokładnej oceny stanu zdrowia Pani partnera.

W związku z powyższym najkorzystniej byłoby jednak skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Najprawdopodobniej specjalista również zwyczajnie odradzi Pani partnerowi spożywanie alkoholu, aczkolwiek możliwe wtedy będzie z pewnością to, aby dokonać dokładnej oceny stanu zdrowia Pani partnera. Jeżeli poza pojawianiem się zmian skórnych u Pani bliskiego nie występują żadne inne dolegliwości, to najprawdopodobniej nie zostanie stwierdzone u niego żadne schorzenie – zawsze należy jednak podkreślać, jak ważne jest regularnie badanie się nawet wtedy, kiedy nie występują u nas żadne objawy sugerujące istnienie jakichkolwiek chorób. Profilaktyka różnorodnych schorzeń umożliwia wykrywanie ich we wczesnym etapie, czyli wtedy, kiedy to ich leczenie jest jak najmniej skomplikowane.