Częsta masturbacja w młodym wieku

Masturbowałem się od 12 roku życia, dosyć regularnie, przez cztery/pięć lata (raz dziennie głównie rano). W wieku 18 lat ograniczyłem do kilku razy w miesiącu. Mam 19 lat i przestałem to robić. Czy masturbacja w zbyt młodym wieku możesz zaszkodzić? Czy taka przerwa jest dobra. Jestem z dziewczyną i chce, żeby wszystko było dobrze ( nie było jeszcze seksu). Dodam nie mam kłopotów z nauką, trenuje biegi. Ale coś mnie dręczy, że coś przez tą zbyt wczesną masturbacje może być nie tak. Czy słusznie?

Dzień dobry!

Zaczął się Pan masturbować w tym samym wieku, w jakim i znakomita większość Pana rówieśników. To zachowanie powszechne, zdrowe i naturalne. Nie powinno mieć żadnych negatywnych konsekwencji dla Pana przyszłego zdrowia i sprawności seksualnej. Mimo to jednak wielu młodym parom zdarzają się drobne trudności w początkach współżycia. Nie są one jednak powodowane wcześniejszą masturbacją, a po prostu brakiem doświadczenia i wchodzeniem w nowy świat. Zazwyczaj z czasem wszelkie problemy same mijają.

Pozdrawiam!