Częste oddawanie stolca po usunięciu kolostomii

Od dwuch miesiecy mam usunieta ikolostomie ,zwieracze pracuja -pytanie dlaczego nie potrafie utrzymac stolca (mialam gruczolaka odbytu)zalatwiam sie kilka razy dziennie ,przestrzegam diety,czy moze cos zostala nie tak zrobione ,Jestem juz zmeczona taka sytuacja prosze o rade jak Dalej zyc bo stomi nie dam ponownie sobie zalozyc mialam ja 3 msc.pozdrawiam i czekamy na odpowiedz

Powinnna Pani koniecznie zwrócić się do chirurga. Kiedy pisze Pani o utrzymaniu stolca ma Pani na myśli nieprawidłową pracę zwieraczy czy częste wizyty w toalecie? Ilość wypróżnień w ciągu dnia jest kwestią bardzo indywidualną i może się zmienić w sytuacji pooperacyjnej. Jedni potrzebują skorzystać z toalety jeden raz na dwa dni, inni nawet 6-7 razy dziennie. Tak więc samą ilość wypróżnień w ciągu dnia nie powinno się interpretować jako sygnału niepokojącego. Powinna się Pani upewnić, że stosowana dieta jest prawidłowa i została zastosowana pooperacyjnie odpowiednia terapia probiotykowa mająca na celu odbudowę mikroflory przewodu pokarmowego. Kolejną rzeczą jest monitorowanie masy ciała - jeżeli będzie spadać może to byc sygnał, że organizm nie przyswaja wystarczającej ilości składników pokarmowych, a więc jelita nie pracują prawidłowo. Jeżeli nie będzie zmian masy ciała to raz na pół roku powinna Pani wykonać badania biochemiczne, żeby sprawdzić poziom witamin w organizmie. Jeżeli wszystkie te parametry będą w normie należy się przyzwyczaić do nowego trybu pracy organizmu, który często przechodzi po dłuższym czasie od operacji. Można także stosować dietę, która będzie powodowała mniejszą ilość wypróżnień (tzw. diety małoresztkowe), niestety nie jest ona polecana dla osób z problemami nowotworowymi, gdyż niedobór błonnika w diecie i zaleganie kału sprzyja ponownemu rozwojowi choroby.