Jakie wykonać badania w kierunku chorób nowotworowych?

Dzien dobry, mam 35 lat, 169 cm i 60kg oraz prowadze zdrowy tryb zycia. Wyniki z krwi CEA - 19,9 i CA 19-9 - 36,46, fibrynogen 424,50, OB 13, Cholesterol calkowity 217,40. Pozostale wyniki w normie. Na nowotwor jelita grubego choruje moj tata. Jest po 2 operacjach i ma wyloniona kolostomie. Na nowotwor zmarla babcia i dziadek, rodzice taty. Jestem pod opieka genetyki lecz chcialabym prywatnie wykonac odpowiednie badania. Od czego zaczac? Pozdrawiam, Gosia

Lek. Paweł Szadkowski

W przypadku jelita grubego najlepszym badaniem jest kolonoskopia. Zazwyczaj zaleca się powtarzanie takiego badania co 10 lat od 50r.ż, ale przy Pani wywiadzie rodzinnym może Pani wykonać to badanie wcześniej. W prewencji raka jelita grubego bardzo ważna jest odpowiednia dieta (dieta zrównoważona, bogata w owoce i warzywa, z odpowiednią ilością witamin i substancji mineralnych), ochrona przed zaparciami. Warto obniżyć cholesterol, w Pani przypadku też odpowiednią dietą.
W przypadku innych nowotworów ważna jest cytologia powtarzana co 3 lata (jeśli zmienia Pani partnerów seksualnych co 1 rok), regularne badanie ginekologiczne (raz na rok) i samobadanie piersi raz w miesiącu. Usg piersi może Pani sobie wykonywać co 2-3 lata, a mammografię od 50r.ż również co 2-3 lata.
Może sobie Pani oznaczać markery nowotworowe, takie jak CEA, ale niestety nie są one swoiste i mogą występować przy wielu schorzeniach, nie tylko przy nowotworach. Najlepiej zachować zdrowy rozsądek, wykonywać badania profilaktyczne regularnie i prowadzić zdrowy tryb życia.