Częste wykonywanie USG a poronienie zatrzymane

Zrobiłam usg w 5 tygodniu ciąży. Uwidoczniono pęcherzyk śr.10 mm. Ponieważ nie było zarodka kolejne usg było w 7 tyg.( zarys zarodka, w zarodku widoczny przepływ) i kolejne w 9 tyg. - pęcherzyk 15mm z niewyraźnym zarysem zarodka- bez czynności serca. Zostałam skierowana na zabieg. Czy tak wczesne ( 5 tydz.) i częste wykonanie badania usg mogło być przyczyną poronienia zatrzymanego ?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Nie. Badanie USG może być wykonywane od poczęcia i nie zwiększa ryzyka poronienia.