Czy antybiotyki przyjmuje się w trakcie posiłku?

Witam, czy ogólnie antybiotyki bierze się w trakcie jedzenia, bo gdzieś czytałem, że godzinę przed, natomiast w aptece mi powiedziano, że w trakcie posiłku, aby wziąść?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Przy każdym antybiotyku znajduje się ulotka, która dokładnie opisuje nam czy lek przyjmować na czczo czy w trakcie posiłku. Nie można jednoznacznie odnieść się do wszystkich antybiotyków w ten sam sposób. Antybiotyki doustne mają różny stopień wchłaniania z przewodu pokarmowego i spożyty pokarm zwykle wydłuża czas wchłaniania, podane na czczo zwykle szybciej osiągają stężenie terapeutyczne w surowicy krwi (szybsze działanie), ale podanie niektórych antybiotyków na pusty żołądek może wywołać dolegliwości przewodu pokarmowego. Niektóre antybiotyki są wrażliwe na działanie kwaśnego soku żołądkowego więc powinny być przyjmowane na czczo lub bezpośrednio przed lekkimi posiłkami, inne zaś efektywniej zadziałają po jedzeniu na tzw. pełny żołądek. Niektórych antybiotyków nie należy popijać sokiem grejpfrutowym czy mlekiem; stosując inne nie należy jednocześnie stosować preparatów zawierających wapń, magnez, glin (środki zobojętniające sok żołądkowy), oraz żelazo witaminy i inne makro i mikroelementy – mogą one utrudnić lub zahamować wchłanianie i działanie antybiotyku. Pozdrawiam