Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy astma jest dziedziczna?

Za kilka miesięcy zostanę mamą. Ostatnio w rozmowie ze znajomą dowiedziałam się, że dziecko może odziedziczyć astmę po rodzicach. Bardzo mnie to zaniepokoiło, ponieważ mój mąż leczy się na astmę. Czy moje dziecko też zachoruje?

KOBIETA ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Szanowna Pani!

Występowanie astmy w rodzinie, zwłaszcza tak bliskiej, zwiększa ryzyko zachorowania dziecka, jednak nie jest to przesądzone. Dziedziczymy predyspozycję do astmy, a nie samą chorobę. Na pewno należy obserwować dziecko pod kątem występowania zmian skórnych, zwłaszcza w okresie wprowadzania nowych pokarmów. Ponadto warto zwrócić uwagę na częstość występowania infekcji dróg oddechowych, występowanie duszności, suchego kaszlu, zwłaszcza po wysiłku fizycznym.

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy