Czy badania progesteronu należy wykonać na czczo?

Dzień dobry, Czy badanie progesteronu należy wykonać na czczo ? Jak należy przygotować się do badania progesteronu? Czy trzeba zadbać o odpowiednią dietę dzień wcześniej? Czy należy unikać jakiś produktów? A może nie należy się przemęczać lub coś w tym stylu. Pierwszy raz będę miała przeprowadzane badanie progesteronu i nie wiem z czym to się wiąże. O czym należałoby pamiętać? Zastanawiam się w głównej mierze, czy należy być na czczo. Zwykle badanie krwi wykonuje się na czczo i tak pomyślałam, że nie jest inaczej również w tym przypadku. Mogę się jednak mylić, dlatego proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję za szybką radę. Pozdrawiam

Witam,

Tak, oznaczenie poziomu progesteronu powinno być wykonane na czczo (min. 8 h od ostatniego posiłku).

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

Badanie progesteronu wykonuje się na czczo, co oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów i napojów przez minimum 8 godzin przed badaniem.
Progesteron, dawniej luteina – żeński hormon płciowy, o budowie steroidowej, wytwarzany głównie przez komórki ciałka żółtego w fazie lutealnej i wczesnej ciąży, a podczas późniejszej ciąży przez łożysko. Jest jednym z najważniejszych hormonów wydzielanych przez jajniki. Hormon ten umożliwia zagnieżdżenie zarodka (implantację) w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży.
W celu wykonania badania stężenia progesteronu należy pobrać od pacjenta próbkę krwi. Materiał pobierany jest zazwyczaj z żył najlepiej widocznych - żył zlokalizowanych w dole łokciowym. Miejsce pobrania krwi nie ma jednak znaczenia w samej analizie progesteronu i zależy wyłącznie od łatwości dostępu do żyły u danego pacjenta. Otrzymaną próbkę przesyła się do analizy. U mężczyzn krew pobierana jest jednokrotnie, natomiast u kobiet wskazane jest kilkukrotne pobranie krwi w różnych fazach cyklu miesięcznego.
Warto również pamiętać, że prawidłowe przygotowanie do badania wymaga konsultacji lekarskiej dla omówienia stosowania leków, witamin i suplementów diety, które mogą mieć wpływ na wynik badania.
Badanie progesteronu służy do monitorowania przebiegu ciąży i owulacji. Oznaczany jest w diagnostyce niepłodności (niski poziom progesteronu), hipogonadyzmu u kobiet oraz przy podejrzeniu guzów hormonalnie czynnych wydzielających progesteron u kobiet i mężczyzn.
Interpretując wynik badania można powiedzieć, że wartości powyżej granicy normy mogą oznaczać: torbiel lub guz jajnika, guz nadnerczy lub niewydolność wątroby. Obniżony poziom progesteronu może świadczyć o poronieniu, braku owulacji, zatruciu ciążowym, zaburzeniach funkcji łożyska czy niewykształceniu zawiązka jajnika.