Badanie kreatyniny we krwi należy wykonać na czczo?

Witam, otrzymałem skierowanie przez lekarza na wykonanie badania kreatyniny we krwi. Nie wiem jednak co to za badanie a także, czy badanie kreatyniny we krwi należy wykonać na czczo? Czy ma to większe znaczenie? Czytałem opinie w tej sprawie, że badanie kreatyniny można wykonać po posiłku, ale z reguły wszystkie badania krwi wykonuje się na czczo, więc wolę mieć pewność jak jest w rzeczywistości. A może w przypadku badania kreatyniny jednak jest inaczej? Będę bardzo wdzięczny za informację na ten temat. Nie chciałbym wykonywać badania kreatyniny ponownie, więc lepiej mieć pewność. Przyznam, że nie lubię wychodzić z domu bez posiłku. Kręci mi się wtedy w głowie. Oczywiście jeśli badanie kreatyniny trzeba wykonać na czczo to się do tego dostosuję - właściwe wyniki są tutaj najważniejsze. Dziękuję za wszystkie porady. Pozdrawiam.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani, mimo iż wiele pracowni diagnostycznych ma wpisane, iż należy badania krwi wykonać na czczo - to, w tym przypadku, może Pani wykonać to badanie będąc po posiłku.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście jest tak, jak Pan wspomina – znaczną część badań krwi powinno się wykonywać na czczo. Taka konieczność związana jest z tym, że spożycie posiłku może prowadzić do niemiarodajnego wyniku wielu różnych analiz laboratoryjnych, wśród których można wymienić chociaż badania poziomów różnych związków tłuszczowych we krwi, badanie stężenia hormonu tyreotropiny (TSH) czy badanie glikemii (czyli stężenia glukozy we krwi).

Pytał Pan jednak konkretnie o kreatyninę. Wskaźnik ten służy do oceny czynności nerek i może być on przede wszystkim oznaczany przy podejrzeniu istnienia u pacjenta jakichś zaburzeń czynności nerek (np. przy podejrzeniu ostrej niewydolności nerek). Kreatyninę oznacza się także przy monitorowaniu czynności nerek u osób z już stwierdzonymi jakimiś schorzeniami nerek (wartość kreatyniny potrzebna jest do wyznaczenia wartości ważnego parametru związanego z nerkami – mowa tutaj o współczynniku filtracji kłębuszkowej, czyli GFR).

Badanie kreatyniny zleca się również u pacjentów, u których ma być wykonana tomografia komputerowa (szczególnie, jeżeli ma podczas niej być używany kontrast).

Przechodząc do kolejnej części Pańskiego pytania – w przypadku oznaczania stężenia kreatyniny we krwi, pacjent nie musi być na czczo. Proszę jednak sprawdzić, czy oznaczana ma być u Pana tylko kreatynina, czy też może jeszcze jakieś inne parametry – może się okazać, że w przypadku badania tych innych parametrów konieczne jednak będzie stawienie się na badanie na czczo.