Czy mogę zrobić badanie krwi na progesteron?

Ostatnią miesiączkę miałam 13.12.10r. nie wiem kiedy mam owulację. Czy mogę jutro zrobić badanie krwi na progesteron czy lepiej w jakiś inny dc? I czy muszę być na czczo?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Bez informacji o długości Pani cykli nie jestem w stanie określić, kiedy może dojść do owulacji. Owulacja zwykle występuje 14 dni przed datą wystąpienia miesiączki. Jeżeli nie prowadzi Pani kalendarzyka dni płodnych, ani nie obserwuje śluzu ustalenie dnia owulacji ma charakter retrospektywny.

Dla zmniejszenia ryzyka fałszywych wyników badań hormonalnych przyjmuje się, że oznaczanie progesteronu wykonuje się w 21-23 dniu cyklu.
Jak do większości badań, wskazane jest bycie na czczo przed badaniem.
Pozdrawiam.