Dni płodne - jak je rozpoznać?

Dzień dobry. Mam 31 lat i mam problem. Staramy się z mężem o dziecko już od paru miesięcy i korzystamy z kalendarzyka owulacyjnego http://magazyn.netmama.pl/serwisy/kalendarz-owulacyjny/ i praktycznie w każdy dzień płodny w owulację już na pewno staramy się najmocniej i nic. Za każdym razem pojawia się jedna kreska na teście. Czytałam też, że upławy w czasie dni płodnych muszą być podobne do białka jaja kurzego. I mój cykl tłumaczyć mam sobie tak: jeśli jest sucho to są dni niepłodne, a jeśli mokro to dni płodne. A u mnie właśnie jest tak: moje dni płodne są suche, a jak rzekomo mam dni niepłodne to jest mokro i teraz nie wiem czy ze mną jest coś nie tak, czy po prostu nie mam patrzeć na kalendarz owulacyjny tylko na "mokro sucho". I nadmienię jeszcze, bo to być może jest ważne, że mój cykl trwa ok 31 dni. Dziękuję. Mam nadzieję, że dosyć jasno opisałam mój problem i uzyskam odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Istnieje kilka metod ustalania płodności. Jednym z nich jest właśnie badanie śluzu. „Śluz płodny” czyli taki, w którym może dojść do poczęcia jest obfity, przezroczysty, śliski i ciągliwy. Jego charakter spowodowany jest wzrostem stężenia estrogenów przed jajeczkowaniem. Szczyt tego stanu przypada na dzień owulacji. Śluz staje się gęsty pod wpływem wzrostu stężenia progesteronu. Świadczy to o wystąpieniu dni niepłodnych.
Możliwe jest również ustalenie płodności na podstawie badania temperatury ciała. Wzrost temperatury w czasie cyklu (o 0,2 do 0,6 stopnia Celsjusza) spowodowany jest zwiększeniem stężenia progesteronu. Za dni płodne uznaje się sześć dni przed dniem wzrostu temperatury i trzy dni po wzroście.
O owulacji może również świadczyć obrzęk piersi i warg sromowych, lekkie plamienie w połowie cyklu i bóle owulacyjne występujące w podbrzuszu po jednej stronie. Te objawy nie występują jednak u wszystkich kobiet.
Warto również udać się do ginekologa, który za pomocą badania USG może dokładnie określić dzień jajeczkowania i wykluczyć ewentualne zaburzenia chorobowe.
Pozdrawiam,