Czy będąc w ciąży mogłabym nadal zażywać te tabletki?

Witam serdecznie Mam pytanie,od trzech lat zażywam escitalopram na nerwice.(pragnę zaznaczyć ze już miałam próbę odstawienia Escitalopram niestety objawy szybko powróciły)Z mężem bardzo chielibysmy drugie dziecko .Czy będąc w ciąży mogłabym nadal zażywać te tabletki ?czy może są inne bezpieczniejsze zamienniki w postaci innych tabletek które można stosowac w trakcie ciąży? Bardzo proszę o odpowiedz ,moja znajoma w trakcie ciąży brała również antydepresanty i urodziła zdrowe dziecko

Witam! Leki/depresyjne należą do grupy C (nie przebadane na ciężarnych kobietach, jednak doświadczenia na ciężarnych samicach zwierząt laboratoryjnych potwierdziły zły wpływ na rozwój płodu i działania teratogenne). Producenci twierdzą, że jeżeli spodziewane korzyści zdrowotne przewyższają ew. zagrożenia dla płodu to można spróbować. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć na którą ciążę i jak może lek wpłynąć. Należało by pomyśleć o leczeniu niefarmakologicznym (psychoterapia, leczenie światłem lub inne). Ja z lekami bym nie ryzykował - jednemu się uda, a innemu nie. Powodzenia i rozsądku W. Łuczkowski.