Czy Betadine dostaje się do płodu?

Witam. Jestem w 11 tygodniu i 4 dni. Ze względu na problem z wrastającym paznokciem przez parę dni raz na wieczór po prysznicu używałam roztworu 10% Betadine, żeby po prostu zdezynfekować miejsce wrastającego paznokcia, dopiero teraz przeczytałam ulotkę że stosowanie tego Betadine może być szkodliwe ponieważ jod przez łożysko dostaje się do dziecka. Czy faktycznie mogłam nieświadomie zrobić krzywdę dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam, faktycznie jod z leku Betadine przenika przez łożysko do płodu, mogąc podwyższać stężenie tego pierwiastka we krwi. Natomiast dopuszczalne jest stosowanie leku przez ciężarną w określonych sytuacjach, o czym decyduje zazwyczaj lekarz. Incydentalne zastosowanie roztworu na tak małej powierzchni ciała nie niesie za sobą ryzyka zaszkodzenia płodowi. Sądzę, że nie ma Pani powodów do obaw. Na przyszłość warto pamiętać o czytaniu ulotek informacyjnych przed zastosowaniem preparatów leczniczych, a także kosmetycznych. O wrastających paznokciach natomiast może Pani przeczytać w tym miejscu, być może odnajdzie tu Pani interesujące informacje: https://uroda.abczdrowie.pl/masc-na-wrstajace-paznokcie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.