Czy ból brzucha mieć związek ze stresem?

Witam Na początku wiem że 2 lata temu skończyłam się leczyć na nerwicę zanurzeniowa lękowa , w tym roku zmarł mi tato , straciłam pracę przez covid w wrześniu poraził mnie prąd zaczęłam pracę w której się bardzo stresuje i nienawidzę tam chodzić , wszystko było dla mnie mega stresujące . Od września czułam się ciągle zmęczona , wstaje po przepisanej nocy i jestem niewyspana , jednego dnia w pracy zrobiło mi się bardzo słabo czułam jaki duszno ( nigdy nie czułam się tak ) myślałam że zaraz zejdę , dodam że o 11 zjadalam moje pierwsze śniadanie i już przed jedenasta byłam bardzo głodna i mi się kręciło w głowie . Miałam L4 i lekarz mi wystawił śmietanie na badanie krwi było lepiej , zrobiłam je w piątek tego samego dnia zaczol mnie strasznie bolec żołądek pojechałam na pogotowie badania krwi wszystkie dobre , USG jamy brzusznej też dobre , w wynikach które zrobił mi lekarz miałam podwyższone ASP i ALAT i 203 chorestelor . Ciągle mnie brzuch pobolewal w nocy obudziłam się z bólem dusznością myślami że zejdę znowu . W środę pojechałam znowu na pogotowie zrobiono mi test na covid , badanie krwi moczu i wszystko jest dobrze , nawet wtedy już te wyniki wątrobowe było dużo lepsze . Czy mój ból brzucha to jest że stresu ? Ciągle się boje ze cos mi się stanie że umrę . Niby byłam u lekarzy ale jakoś nie czuję się pewna że tam nic nie ma , mam skierowanie na gastroskopie ale to dopiero w przyszłym roku

Ból brzucha oczywiście może być wynikiem stresu, ale w pierwszej kolejności należy wykluczyć najbardziej prawdopodobne przyczyny somatyczne. Wskazała jednak Pani również na objawy lękowe, z którymi się Pani mierzy ("ciągle się boję, że coś mi się stanie, że umrę") - jest to niewątpliwie przestrzeń do pracy psychoterapeutycznej i do nawiązania kontaktu z takim specjalistą (najlepiej pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym) serdecznie zachęcam. Niewykluczone, że ból brzucha również ma związek z lękiem.