Czy ból brzucha w okresie ciąży jest normalny?

Witam.
Mam 26 lat i staramy się z mężem o dziecko. 22 lutego byłam u ginekologa na badaniach i nic mi nie powiedział, że jestem w ciąży. Od ponad 1,5 tyg spóźnia mi się okres, zrobiłam test i wyszedł pozytywny, ale martwię się bólami w okolicach brzucha. Nie są to bóle długo trwające zazwyczaj kilka sekund, ale mam uczucia jakbym miała dostać miesiączkę.

Czy wskazana jest wizyta u lekarza?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Skoro test ciążowy wypadł pozytywnie, oznacza to że zarodek zagnieździł się w ścianie macicy. Jeżeli okres spóźna się od 1,5 tygodnia, zakładam, że miał wystąpić 25-26 lutego. W takim razie do zapłodnienia doszło około 12-13 lutego (owulacja zachodzi na 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia kolejnego cyklu). W takim przypadku ginekolog nie mógł zauważyć żadnych zmian w Pani organizmie w niecałe  2 tygodnie po zapłodnieniu, ponieważ jeszcze nie wystąpiły. Wówczas zarodek dopiero był w trakcie zagnieżdżania się w macicy, i nie towarzyszą temu żadne objawy w badaniu ginekologicznym (ewentualnie mogła Pani w tym czasie obserwować niewielkie plamienie). Najwcześniejszym objawem ciąży jest brak krwawienia miesięcznego.

Dolegliwości bólowe w podbrzuszu przypominające bóle menstruacyjne mogą towarzyszyć wczesnej ciąży. Są oznaką wzrastania płodu i powiększania się macicy. Po jakimś czasie dołącza się uczucie pociągania w okolicy pachwin (co jest wyrazem napinania więzadeł macicy).

Jednak ból może być też oznaką zbliżającego się poronienia (dość częste w I trymestrze) lub ciąży pozamacicznej. Jeżeli dolegliwości będą się nasilać lub dołączy się krwawienie lub plamienie z dróg rodnych należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Ze względu na powyższe ryzyko powinna Pani skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Na tym etapie ciąży (4-5 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) możliwe jest uwidocznienie pęcherzyka ciążowego za pomocą badania USG wykonanego głowicą dopochwową. W tak wczesnej ciąży USG przeprowadza się się w celu oceny rozwoju zarodka, gdy wystąpiły niepokojące objawy jak ból brzucha lub krwawienie z dróg rodnych. Można też wykluczyć ciążę pozamaciczną oraz zaobserwować ewentualne oznaki zagrażającego poronienia.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty