Czy bóle przełyku mogą nasilać się w ciąży?

Dzień dobry, miałam achalazje, jestem po operacji przełyku dwa lata temu. Po operacji było wszystko w porządku, przestały występować bóle, mogłam normalnie jeść i pić. Teraz zaszłam w ciążę, jestem w siódmym miesiącu. Czy to normalne, że w czasie ciąży mogą się znowu nasilić dolegliwości achalazji(głównie bóle przełyku) i po porodzie przejdą czy dzieje się coś złego w przełyku i konieczna jest wizyta u gastrologa?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w czasie ciąży często nasilają się problemy związane z układem pokarmowym, w szczególności częstym zjawiskiem jest refluks, który sprawia dyskomfort wielu kobietom. Wraz ze wzrostem dziecka i zmianami hormonalnymi istnieje większe prawdopodobieństwo na jego powstanie, także bardzo możliwe, że to właśnie on wywołuje wspomniane przez Panią objawy, takie jak ból przełyku. Najczęściej objawy te ustępują po porodzie, jednak mimo wszystko warto byłoby udać się do swojego lekarza, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-w-ciazy-co-mozna-a-czego-nie-mozna-stosowac

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-refluksu-zoladkowo-przelykowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.