Czy bóle różnych części ciała to nerwica?

Mam 62 lata i choruje na niedoczynnosc tarczycy,zespol jelita drazliwego,4 raz helicobakter.Moj problem polega na tym,ze ciagle mnie cos boli.Najczesciej w brzuchu i to w roznych miejscach.Moje dolegliwosci spowodowaly u mnie strach,lek i klopoty ze spaniem.Wszystkiego sie boje nawet wyjsc z domu. Lekarz rodzinny twierdzi ze to nerwica.

Dzień dobry. Jeżeli lekarz nie widzi bezpośrednich przyczyn medycznych w opisanych przez Panią objawach, wskazane byłoby rozważenie diagnostyki psychologicznej. Proszę zapytać lekarza o skierowanie do odpowiedniego specjalisty lub umówić się prywatnie do wybranego przez siebie. Z całą pewnością psycholog będzie mógł lepiej ocenić sytuację w bezpośrednim kontakcie i na podstawie szerszego opisu. Pozdrawiam.

W Pani przypadku proponuję wykonać badania w kierunku alergii oraz nadwrażliwości pokarmowych. Wstępnie wykonać badanie całkowitego IgE, które wskaże czy należy szukać typowej alergii czy to na białka pokarmowe czy inny alergen (np. pyłki, sierść). Jeśli IgE całkowite będzie w normie, wówczas można wykonać dobrej jakości badanie nadwrażliwości pokarmowych IgG zależnych. Nadwrażliwości oznaczają, iż układ immunologiczny zwalcza białka pokarmowe lub inne białka, a powstałe kompleksy immunologiczne antygen-przeciwciało krążąc po organizmie wywołują różne objawy, w tym bólowe. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że wystarczy zastosowanie leków przeciwhistaminowych, aby problem załagodzić. Jednocześnie sugeruję zastosować dietę lekkostrawną, niskohistaminową.

Witam
Wśród przyczyn zespołu jelita nadwrażliwego
(drażliwego) znajdujemy:
przebyte infekcje przewodu pokarmowego,
zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej,
czynniki genetyczne,
oraz przyczyny psychospołeczne (m.in. napięcie
emocjonalne, stres, zaburzenia lękowe i depresyjne).
Żołądek przetrawia doświadczenia, również te złe.
Większość chorych na ZJN cierpi również na problemy
natury emocjonalnej, np. zaburzenia nerwicowe i depresyjne.
Dlatego, dla uzyskania najlepszych efektów leczenia,
bardzo ważne jest kompleksowe podejście do terapii
i uwzględnienie w niej oprócz diety i leczenia farmakologicznego
również wsparcia psychoterapeutycznego.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl