Czy brak miesiączki oznacza ciążę?

Mam 47 lat. Okres powinnam dostać 14 stycznia, dziś jest 25. Byłam u lekarza, USG prawidłowe, ciąży nie widać. Stosuję antykoncepcję. Zrobiłam badanie FSH - wynik 6,43 mlU/ml. Dziś dostałam luteinę i właśnie zaczynam brać (tabletki podjęzykowe). Czytałam że FSH w ciąży jest śladowe. Czy mój wynik to wyklucza? Takie problemy z miesiączką miałam 20 lat temu... Jutro idę na badanie prolaktyny. Drugie pytanie: gdzie można legalnie i bezpiecznie podwiązać jajowody? W tym wieku powinnam być pewna, że nie zajdę w ciążę. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

Witam serdecznie!
Zaburzenia miesiączkowania najczęściej mają podłoże hormonalne. W celu ustalenia właściwej przyczyny dolegliwości wskazane jest wykonanie pełnego panelu badań hormonalnych. W podobnych sytuacjach zalecane jest oznaczenie FSH, LH, estradiolu, prolaktyny i TSH (zaburzenia tarczycy nierzadko objawiają się zaburzeniami miesiączkowania). Poszczególne badania należy wykonywać w określonych dniach cyklu. Prawidłowo pomiar FSH należy wykonywać w 3 dniu cyklu. Pani wynik mieści się w granicach normy. Co ważne, FSh nie jest hormonem na podstawie którego można rozpoznawać ciążę. Jeżeli należy Pani na laboratoryjnym wykluczeniu ciąży powinna Pani oznaczyć stężenie betaHCG.
W Polsce zabieg podwiązywania jajowodów wykonywany jest wyłącznie ze wskazań lekarskich. Nie jest to metoda antykoncepcji szeroko dostępna.
Pozdrawiam